شهرداری.. 33

سازمان‌ها 33

نام‌شناسی.. 34

تاریخ.. 35

پیش از اسلام. 35

دوره آریایی‌ها 35

آتشکده نوشیجان. 36

پس از اسلام. 37

علل شکل گیری شهر. 37

زیرساخت‌های اولیه. 38

دوره قاجار. 39

استان پنجم. 41

جغرافیا 42

موقعیت جغرافیایی.. 42

زمین‌شناسی.. 43

گویش… 44

دین.. 45

ترابری.. 45

راه‌آهن.. 45

فرودگاه ولی عصر. 46

آموزش… 46

مراکز آموزش عالی.. 46

گردشگری.. 47

موزه‌ها7/6/94. 47

موزه مردم‌شناسی.. 48

هتل‌ها 48

سینما 49

موسیقی.. 49

کتابخانه. 49

جاذبه‌ها 50

ره‌آورد. 54

منطقه حفاظت شده لشگردر ملایر. 57

بررسی شرایط جغرافیایی..  .

محدوده منطقه: 69

تضاد  مهم منطقه. 79

دیده خشکسالی طی سالهای اخیر. 80

وجود عشایر در منطقه. 80

تجهیزات و امکانات.. 81

تعریف اکوتوریسم و اهمیت آن. 83

۱ ـ درختان دیر زیست… 85

۳ – بازدید از فعالیت های کشاورزی.. 89

فصل پنجم. 92

پیشنهادات و راه کارها 95

حمایت از طبیعت… 96

کاهش آلودگی هوا 97

حفظ حیات وحش… 99

توصیه هایی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست: 99

پانویس… 103

پی نوشت ها 105

پانویس… 106

پاورقی.. 116

منابع. 118

 

 

 

فصل اول

 

(کلیات تحقیق )

 

 

مقدمه

در ذهن بسیاری از ما بوم‌گردشگری یا اکوتوریسم، جمع‌ آوری خوراک یک سفر دوروزه در کوله‌پشتی و رفتن به دل طبیعت است. هر چند که تعریف خلاف واقعی نیست اما تعاریف اکوتوریسم در مقیاس استاندارد و جهانی از آنچه ما در ذهن داریم کمی گسترده‌تر است. این موضوع به این دلیل مهم است که سایر کشورها در همین قالب‌ها و اصول تعریف‌شده‌ درآمد هنگفتی به دست می‌آورند و ایران نیز بر همین اساس، جزو کشورهای دارای ظرفیت بالا شناخته شده است.

مَلایر شهری در غرب ایران است. این شهر مرکز شهرستان ملایر و در جنوب شرقی استان همدان واقع شده است. ملایر از ترکیب دو واژه «مال» و «آیر» تشکیل شده که به معنی سرزمین آتش یا سرزمین آریایی‌ها است. قدمت سکونت در محل کنونی ملایر به تمدن ایلام بازمی‌گردد. پس از ایلامی‌ها، مادها در ملایر ساکن شدند. مردم ملایر به گویش ملایری تکلم می‌کنند. شهرداری ملایر در سال ۱۳۱۷ تاسیس و این شهرداری هم اکنون دو منطقه دارد. فرمانداری ویژه شهرستان ملایر در این شهر قرار دارد.

ملایر دارای ۳ میلیون و ۱۱۴ هزار متر مربع پارک است که شامل ۴۰ پارک شهری، ۴ پارک جنگی و یک پارک قدیمی به نام پارک سیفیه است. سرانه فضای سبز در ملایر بیش از ۱۹ متر مربع است. از جمله آثار دیدنی در ملایر می‌توان به شهر زیرزمینی دوره اشکانیان، پروژه مینی ورد، بام ملایر و دریاچه کوثر اشاره کرد.

ملایر دارای طبیعت معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل است. وجود روستاها و زمین‌های وسیع کشاورزی و باغ‌های حاصل خیز انگور و فاصله کمتر از ۱۵۰ کیلومتر با سه مرکز استان‌های همدان، مرکزی و لرستان و قرارگیری بر سر راه‌های مواصلاتی اصلی، همچنین گستردگی صعنت مبلمان و منبت در توسعه ملایر موثر بوده‌اند.

هم اکنون این شهر دارای ۱۰ مرکز آموزش عالی است. صنایع و کارخانه‌های فعال در ملایر در زمینه صنایع چوب و مبلمان می‌باشد. از ره‌آوردهای ملایر می‌توان به فرش، خشکبار و عسل اشاره کرد.

ملایر از شمال به شهرستان‌های همدان و تویسرکان، از غرب به نهاوند در استان همدان، از جنوب به شهرستان بروجرد در استان لرستان و از شرق به شهرستان شازند در استان مرکزی محدود است.ملایر دارای طبیعت معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل است. این شهر در ناحیه‌ای کوهستانی قرار گرفته که از دره و کوه پایه‌های زاگرس تشکیل شده‌است.

 

بیان مساله پژوهش

ملایر دارای طبیعت معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل است. این شهر در ناحیه‌ای کوهستانی قرار گرفته که از دره و کوه پایه‌های زاگرس تشکیل شده‌است.

بنا بر آثار به جای مانده در همدان کنونی و گفته‌های هرودوت تاریخ‌نگار یونانی، شهر هگمتانه یا اکباتان – همدان کنونی- پایتخت کشور ماد بوده‌است. بر این اساس ملایر و نواحی نزدیک به این شهر از اهمیت خاصی برخوردار بوده‌اند

منطقه حفاظت شده لشگردر دارای جاذبه های گردشگری منحصر به فردی است اما از این جاذبه ها بخوبی استفاده نشده است و اطلاع رسانی کافی در زمینه شناساندن این جاذبه ها به مردم بومی استانهای همجوار و دیگر نقاط کشور انجام نشده در حالی که متخصصین شکار در خارج از کشور بخوبی با این منطقه آشنایی دارند و هر ساله تعداد زیادی در فصل شکار به این منطقه وارد می شوند.

اهمیت انجام پژوهش و وجه تمایزپژوهش با سایر پژوهش ها

با معرفی و شناسایی ظرفیت های منطقه تعداد گردشگران و بازدید کنندگان از این منطقه حفاظت شده بیشتر می گردد و این امر می تواند موجب رونق اقتصاد محلی شهر ملایر و روستاهای همجوار شود.

– اهداف مشخص تحقیق (شامل اهداف آرمانی، کلی، اهداف ویژه و کاربردی):

شناخت جادبه های گردشگری و اکوتوریستی لشگر در

حفاظت و هراست از توانمدیها و پتانسیل ها و ارزش های زیست محیطی منطقه

امکان سنجی بازدید گردشگران از جاذبه های منطقه

 در صورت داشتن هدف کاربردی، نام بهره‏وران (سازمان‏ها، صنایع و یا گروه ذینفعان) ذکر شود (به عبارت دیگر محل اجرای مطالعه موردی):

سازمان محیط زیست، گردشگری

خرید فایل متن کامل در سایت zusa.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *